Subcribe to our RSS feeds Join Us on Facebook Follow us on Twitter Add to Circles

22 Mart 2015 Pazar

ÇOCUĞUNUZUN ÖĞRETMENİ OLUN:ÜCRETSİZ VELİ KONTROL ÇETELESİ

       Özel ders ve danışmanlık alan aileler çoğu zaman BAŞARI'nın öğretmen ve öğrenci arasında cereyan ettiğini düşünür. Oysa ÖĞRENCİ BAŞARISI bir çok etkenden; özellikle "AİLE" den etkilenir. Ailenin oğlu ya da kızı ile kurduğu samimi/karşılıklı/çözüm odaklı ve disiplinli bir iletişim onların başarılarını daimi kılar. Bu yüzden AİLELERİN çocukları ile nasıl iletişim kuracaklarını "VELİ KONTROL ÇETELESİ" adını verdiğim basit bir çizelgeyle size anlatmaya çalışayım. Bu sistemin çok daha gelişmişini özel ders ve danışmanlık alan öğrencilerimin velileri kullanıyor. Sizde bu farklı deneyimi çocuklarınızla deneyin. Sonuçta başarı çoğunlukla deneme-yanılma ile gerçekleşir. Ki her çocuk farklı öğrenme ve çalışma yetilerine sahiptir. Amacımız en elverişli çalışma metotlarını birlikte keşfetmek değil mi? O zaman hadi birlikte keşfedelim!

VELİ KONTROL ÇETELESİ NEDİR?: Veli-öğretmen kontrol çetelesi öğrencimizin önceki hafta-bu hafta ve sonraki hafta okulda gördüğü dersleri günlük olarak tutmaya yarayan bir araç. Bu belgeden alacağınız bir sayfa çıktı mesela 23.30.2015 pazartesi günü için olacak. İlgili tarih yerlerine öğrenci o günü yazacak ve siz günde sadece "30 dakika" sohbet eder gibi öğrencinin o konular hakkında ne bilip ne bilmediğini kontrol edeceksiniz. Aşağıda örnek bir tablolama mevcut. Yeter ki siz VELİLER günde "30 dakika" ayırın! Çocuğunuzun ne öğrenip öğrenmediğini sadece bu formda yazan bilgilerle kontrol edebileceksiniz. 


Merhabalar,

Hepimizin ortak bir derdi var: "Çocuklar için daha iyi bir gelecek" 

Peki bir veli olarak ne yapıyorsunuz? Öğrencilerin seçme sınavlarına girmeye başladıkları dönem  "ERGENLİK" dönemine denk gelir ve genelde bu dönem özellikleri gözardı edilir.Oysa bu dönem üzerinde iyi bir planlama yapılması gereken bir dönemdir. Bazı psikoloji kitapları bu döneme " Normal Şizofrenik Dönem" der. Yani bu dönem öğrencilerin yaptıklarını yetişkin biri yapsa biz ona şizofren deriz. Duyguları ve düşünceleri uçlarda olabilir. Bu dönemin doğası gereğidir. Gençlerimiz  "Duygu ve Mantık" arasında net bir ilişki kuramadığı için "Kendi Kendine Çalışabilme Yetisi" de buna bağlı olarak gelişmemiştir. İşte bu fırtınalı dönemde en önemli şey "BİRLİKTE KONUŞMA ZAMANI" yaratabilmektir. Çocuğumuz ile oturup sohbet etmemiz gerekmektedir. Hatta ondan moda-sinema-müzik-internet gibi konularda  yardım almalı ve onun bilgilerine güvendiğimizi ona yansıtmalıyız. İşte bu süreç ile başlayan "konuşma zamanı"nı avantaja dönüştürecek şey ise siz veliler için oluşturduğum "VELİ-ÖĞRETMEN KONTROL ÇİZELGESİ" dir. 

Bu çizelge günlük sohbetten oluşan "30 dakika" gibi bir sürede öğrencinin neleri öğrendiğini,okulda o gün ne öğrendiğini ve öğrenmediğini, daha önceki konu hakkında aklında kalanları, konular arasında ilişki kurabilme yetisini ortaya koyar. KISACA o ders ve konu hakkında öğrenci 3 dakika konuşabilecek bir şey bulamıyorsa, dersin konularını ya da en son nerede olduklarını bilmiyorsa, okulda not tutmuyor ya da okulda ders işlemiyoruz pek diyorsa ve her şeyden önemlisi basit düzeyde bile olsa bir planı yoksa başarılı olma ihtimali pek yok ne yazık ki!

Siz sevgili aileler ve veliler:

Yapmanız gereken bu çetele ile günde 30 dakika o gün okuldaki derslerle ilgili basit bir hal-hatır sorma konuşması.Bu size farklı kapılar açacak ve ailenin bir arada bir şeyler yapma yeteneği kazanmasına olanak sağlayacak.www.ankarakafasi.com'dan "VELİ KONTROL ÇETELESİ"ni indirebilirsiniz. Kendinize iyi bakın.Görüşmek üzere...

Ünal Hoca - Öğretmen/Eğitim Koçu 

www.ANKARAKAFASİ.com ve www.HACİHOCA.com birer sosyal sorumluluk projesidir.Ankara Kafası makul ücretlerle özel ders,eğitim koçluğu ve danışmanlık yapar.Hacı Hoca ise ücretsiz video ders ve materyal üretir. Amacım uzun vadede bu iki platformu daha geniş kitlelere ulaşması ve tamamen ücretsiz bir hale gelebilecek noktaya gelmesidir. Bu yüzden bu projeyi destekleyebilir ve sevdiklerinize tanıtabilirsiniz. türkiye özel ders,ankara özel ders,eğitim koçluğu,eğitim danışmanlığı,birebir ders,online özel ders,kişiye özel materyallerle özel ders,kpss tercih danışmanlığı,ales eğitim danışmanlığı,teog ygs kpss dgs ales özel ders

Hiç yorum yok:

YAZ YORUMU AL CEVABI

Yazılarımın ve Çalışmalarımın ancak SİZİN YORUMLARINIZLA daha iyi hale gelebileceğini unutmayın! Yorumlarınızı anlaşılır bir dille,herkese faydalı olabilecek içerikle,klişe ve tekrar ifadelerden arındırılmış bir biçimde yazdığınız için TEŞEKKÜR EDERİM.